Κυριακή 9 Μαΐου 2010

ΣΤΗΝ Β΄ ΕΘΝΙΚΗ Η ΒΕΡΟΙΑ. ΝΙΚΗ ΕΠΙ ΤΟΥ ΦΩΚΙΚΟΥ ΜΕ 1-0

Την επάνοδό της στη Β’ Εθνική κατηγορία πανηγυρίζει η ιστορική «Βασίλισσα του βορρά», μετά την αγχωτική νίκη που πέτυχε σήμερα (9/5) στο Δημοτικό στάδιο επί του Φωκικού με σκορ 1-0! Οι Βεροιώτες είναι και μαθηματικά πλέον πρωταθλητές στον βόρειο όμιλο, αφού την τελευταία αγωνιστική θα πάρουν χωρίς αγώνα τους τρεις βαθμούς από την Καστοριά.
Αγωνιστικά, οι 2.000 και πλέον φίλαθλοι που βρέθηκαν στις κερκίδες είδαν τη ΒΕΡΟΙΑ να είναι καλύτερη από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, όμως να μη μπορεί να πετύχει το πολυπόθητο γκολ, βρίσκοντας απέναντί της έναν απίστευτο Καντιμοίρη, ο οποίος είχε στο ενεργητικό του περισσότερες από 10(!) σωτήριες αποκρούσεις.
Τελικά, το «χρυσό» γκολ ήρθε δέκα λεπτά πριν το φινάλε, όταν ο Καλτσάς σημάδεψε με σουτ το δοκάρι του Φωκικού και στην επαναφορά ο Τζημογιάννης με νέο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!!
Πηγή: ΚΕΡΚΙΔΑ