Πέμπτη 15 Μαρτίου 2012

Έχασε το ντέρμπι κορυφής η Νάουσα και βρέθηκε στη δεύτερη θέση

Με το «διπλό» απέδρασε από τη Νάουσα η Ακαδημία Πλαταμώνα, καθώς νίκησε 2-0 την τοπική ομάδα, σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή.Στο γήπεδο πάνω από 800 οπαδοί της Νάουσας ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα της διοίκησης, ωστόσο είδαν την ομάδα τους να προσπαθεί, αλλά να μην μπορεί να βάλει γκολ και τελικά να υποχρεώνεται...
σε ήττα. Πάντως, μετά το τέλος του αγώνα χειροκρότησαν τους παίκτες του Βασίλη Αργυρίου.

Στο πρώτο ημίχρονο η υπεροχή των «γαλάζιων» ήταν συντριπτική, ειδικά μετά το πρώτο 15λεπτο. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι στο 14’ σε χέρι του Οικονόμου μετά από πλάγιο άουτ του Καραλιόπουλου. Παρά τις ευκαιρίες της Νάουσας, το 0-0 διατηρήθηκε ως την ανάπαυλα του ημιχρόνου.Στο δεύτερο μέρος, η Ακαδημία Πλαταμώνα αιφνιδίασε στο 48’, όταν με εκτέλεση φάουλ του Κυρτέγου έκανε το 0-1.

Το γκολ αυτό μούδιασε τους γηπεδούχους, που συνέχισαν να πιέζουν, ωστόσο δεν μπορούσαν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα. Στο 84’ ο Καραλιόπουλος είχε ένα σουτ στο δοκάρι, ενώ στην εξέλιξη της φάσης, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν σε αντεπίθεση και ο Αποστολιός έκανε το 0-2, «σφραγίζοντας» τη νίκη της ομάδας του.

Συνθέσεις:
ΝΑΟΥΣΑ: (Βασίλης Αργυρίου) Τσίγκας, Τσίλης (25’ Βλαχοδήμος Ζ./67’ Τούφας), Αργυρίου Γ., Περηφανόπουλος, Πέικος, Αργυρίου Π., Μαυρίδης, Πετρίδης, Καραλιόπουλος, Βλαχοδήμος Α., Πασιαλής

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΛΑΤΑΜΩΝΑ: (Σάκης Λιάγκας) Σαρπότας, Σδούγκας (46’ Αθανασιάδης), Γκαραγκούνης, Παπαγιαννόπουλος, Κολαξίδης (65’ Αποστολιός), Οικονόμου, Μακράκης, Κυρτέγος, Ταρασιάδης (85’ Λαμπριανίδης), Καλαμπάκας, Στούμπος
Διαιτητές: Τερετίδης, Καραβασίλης, Λάζρης (Καβάλας