Πέμπτη 15 Μαρτίου 2012

Δ΄ ΕΘΝΙΚΗ- Νίκη του ΚΑΣΤΟΡΑ επί της ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ

Το ντέρμπι της πόλης βάφτηκε στα κόκκινα με το Κάστορα να είναι πιο αποτελεσματικός και κερδίζοντας 1-0 τη Καστοριά να κάνει αποφασιστικό βήμα για τη παραμονή του στη κατηγορία.Μετά από τέσσερις διαδοχικές νίκες το συγκρότημα του Πασχάλη Δημητρίου, δεν είχε χθες την αύρα των προηγούμενων αγώνων και επιδιδόμενο σε ένα σκληρό ματς χωρίς ουσία αποχώρησε με κατεβασμένο το κεφάλι.Απότομη προσγείωση λοιπόν για...
τους γουναράδες, σε ένα άκρως επεισοδιακό παιχνίδι που στιγματίστηκε από σκληρά μαρκαρίσματα, με το ρέφερι να βγάζει από το τσεπάκι του δώδεκα παρακαλώ φορές τη κίτρινη κάρτα!Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, τα πρώτα λεπτά κύλησαν αναγνωριστικά από τις δύο πλευρές που είχαν ως πρώτο μέλημα να διαφυλάξουν τα νώτα τους.

Η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στους γηπεδούχους με το σουτ του Ματζάνα μέσα από τη μεγάλη περιοχή να περνά ελάχιστα άουτ.Δύο λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση με τρομερή εκτέλεση φάουλ -από τα τριανταπέντε μέτρα!- του Τσούκλη.

Στη σέντρα που επιχείρησε ο έμπειρος μέσος η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στο βάθος της εστίας του Μουρζίδη, που φέρει μεγάλη ευθύνη για το γκολ.Ο πρώην αρχηγός της Καστοριάς φίλησε το σήμα του Κάστορα, πανηγυρίζοντας έξαλλα το γκολ μπροστά μάλιστα από το πάγκο της ομάδας που τον ανέδειξε!Μία κίνηση που άναψε τα αίματα τόσο στον αγωνιστικό χώρο, όσο και στη κερκίδα με τους οπαδούς των ομάδων να διαπληκτίζονται έντονα.Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και απείλησαν με το φάουλ του Βελλίδη, που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Τέγος.

Στο επόμενο λεπτό μάλιστα πήραν φάουλ πάνω στην γραμμή, όμως η εκτέλεση του Λίτσκα χτύπησε πάνω στο τοίχος και η μπάλα απομακρύνθηκε.Η πίεση συνεχίστηκε και είναι ενδεικτικό άλλωστε πως στην εκπνοή του πρώτου μέρους η Καστοριά κέρδισε τέσσερα διαδοχικά κόρνερ, χωρίς ωστόσο να τα εκμεταλλευτεί.Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και απώλεσαν δύο κλασσικές ευκαιρίες να σφραγίσουν το τρίποντο.Στο 46' ο Τζιώτζης ερχόμενος στη κίνηση πλάσαρε άουτ από τη μικρή περιοχή, ενώ τρία λεπτά αργότερα το ευθύβολο σουτ που επιχείρησε ο Μαντζάνας έγλειψε το δεξί δοκάρι του Μουρζίδη.

Η είσοδος του Κωνσταντίνου Λίτσκα άλλαξε εν μέρει τα δεδομένα, δίνοντας έδωσε ώθηση στην επιθετική γραμμή των γουναράδων που άγγιξαν την ισοφάριση στο 74', με τη κεφαλιά του Αναγνωστόπουλου να γλύφει το αριστερό δοκάρι του ανήμπορου να αντιδράσει Τέγου.Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε με τους βυσσινί να πηγαίνουν το ματς εκεί που θέλουν, στις προσωπικές μονομαχίες οι οποίες συνοδεύτηκαν με αντικανονικά μαρκαρίσματα, που όμως δε τιμωρήθηκαν όπως έπρεπε. Για να πούμε την αλήθεια, ο ρέφερι έχασε τον έλεγχο προκαλώντας την οργή και των δύο ομάδων που εξέφρασαν έντονα παράπονα για τις ομολογουμένως απαράδεκτες σε ορισμένα σημεία αποφάσεις του.

Σα να μην έφτανε αυτό ο διαιτητής σφύριξε για τελευταία φορά με τη συμπλήρωση των ενενήντα λεπτών, χωρίς δηλαδή να κρατήσει καθυστερήσεις(!) με το 1-0 να μένει έτσι μέχρι τέλους.Το αποτέλεσμα αυτό δίνει μεγάλη ανάσα στο Κάστορα, ενώ από την άλλη πλευρά τα καναρίνια καλούνται να μαζέψουν τα κομμάτια τους και να αφοσιωθούν στο προσεχές ντέρμπι δίχως αύριο με τα Γρεβενά, προκειμένου να κερδίσουν και να συνεχίσουν αυτό που ξεκίνησαν μεσούσης της σεζόν, με τόσο μεγάλη επιτυχία!

Συνθέσεις:

Α.Ο ΚΑΣΤΩΡ: Μουρζίδης, Μπαμπάκος, Μπορόζης, Αναγνωστόπουλος, Πετρόπουλος, Κεραμίδας (Λίτσκας Κ.) Λίτσκας Δ. Μήνος, Βελλίδης, Στασινόπουλος, Μηλιάτης Στο πάγκο: Μαλεγκάνος, Φλίνδης, Παπαθανασίου, Χατζάρας, Αντωνιάδης, Πολύζος, Τούλιος

ΚΑΣΤΟΡΙΑ: Τέγος, Γκούρλιας (83' Τούλιος) Δινάδης, Παναγιωτίδης, Σιωπόβου, Καραβασίλης, Καραμανίδης, Μήλιος (51' Φλίνδρης) Τζιώτζης, Τσούκλης, Ματζάνας (75' Αντωνιάδης)Στο πάγκο: Χονδροματίδης, Αμπαζής, Ζυμπίδης, Δημητριάδης, Μωυσιάδης, Γκέκας, Λίτσκας Κ.

Με τη λήξη του αγώνα παίκτες και προπονητικό τιμ της Καστοριάς αποχώρησαν με τη βοήθεια της αστυνομίας, κατευθείαν από το γήπεδο και μεταφέρθηκαν στα δικά τους αποδυτήρια προκειμένου να αλλάξουν και να ετοιμαστούν.Ως εκ τούτου στις δηλώσεις θα δείτε μόνο τα λόγια του προπονητή των νικητών.